Tryb ustawodawczy…. hmmm co to?

Często w mediach słyszymy, że projekt ustawy takiej czy innej jest w sejmie, że odbyło się czytanie, że aktualnie Trybunał Konstytucyjny nad nim pracuje… Jednak czy tak naprawdę wiemy co to oznacza?

Chciałabym spróbować przedstawić tryb ustawodawczy, tak aby zrozumiałe dla nas było, że od momentu głośnych haseł o zmianach – a tu w prawie rodzinnym, albo w ustawie na temat ochrony danych osobowych, czy o deregulacji zawodów itp. do ich realizacji upłynie sporo czasu. Ma na to wpływ nie tylko cały długotrwały tryb zatwierdzenia projektu danej zmiany ale równie istotne są przepisy inter-temporalne – które określają czas niezbędny do realnego wprowadzenia zaproponowanych zmian.

Zgodnie z obowiązującą konstytucją podmiotami uprawnionymi do występowania z inicjatywą ustawodawczą są:
– prezydent,
– rząd,
– Senat,
– posłowie (grupa co najmniej 15 posłów lub komisja sejmowa),
– a także grupa co najmniej 100 tysięcy obywateli.

W zależności od tego, kto wystąpił z inicjatywą ustawodawczą, projekt ustawy określamy jako projekt prezydencki, rządowy, senacki, poselski bądź obywatelski. Sposób dalszego postępowania w związku z wniesionym projektem określa Konstytucja RP i Regulamin Sejmu RP. Projekty ustaw Sejm uchwala w trzech czytaniach, jednak do końca II czytania można wycofać projekt.

I czytanie odbywa się na posiedzeniu właściwej Komisji, osoba przedstawiająca projekt omawia jego szczegóły na forum, wraz z uzasadnieniem powodów dla których prezentowane zmiany są konieczne, ponadto musi wykazać zgodność proponowanych zmian z prawe Unii Europejskiej. Projekt staje się następnie przedstawiony Sejmowi a następnie przekazany do analizy Komisji – w Komisji zasiadają specjaliści w danej dziedzinie.

Po zakończeniu I czytania projektu ustawy Komisja wybiera sprawozdawcę, który następnie przedstawi na posiedzeniu plenarnym sprawozdanie Komisji – tj. stanowisko w sprawie proponowanych zmian.

Rozpoczyna się procedura II czytania…

ResizedImage600866-proces

Opublikowane przez Mecenaska

Adw. Danuta Knapik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji w Katowicach na kierunku Prawo, ukończyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach, aktualnie prowadzi Kancelarię Adwokacką w Bielsku Białej oraz uczęszcza na studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim o tematyce „Prawo w ochronie zdrowia”. Specjalistka z zakresu prawa cywilnego, prawa w ochronie zdrowia oraz prawa autorskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: