Jak przebiega proces o odszkodowanie za błąd medyczny?


Kontynuując oststni wpis na temat uzyskania dokumentacji medycznej od podmiotu Jak napisać pozew w procesie odszkodowania za błąd medyczny? Jakie są koszty sądowe takiego postępowania? Poznaj kluczowe elementy postępowania sądowego w procesie cywilnym o odszkodowanie za błąd medyczny!

Postępowanie sądowe

Praktyka pokazuje, że w większości przypadków instytucje zdrowotne odpowiedzialne za błąd lub zaniedbanie medyczne nie uznają swojej odpowiedzialności i na wezwanie zapłaty odpowiadają odmownie.

Jeżeli zatem, mimo negocjacji ze szpitalem i ubezpieczycielem, spotkamy się z odmową przyznania świadczeń odszkodowawczych lub wysokość tych świadczeń nie jest satysfakcjonująca, sprawę można skierować na drogę postępowania sądowego.

Czy w każdym przypadku można skierować sprawę cywilną do sądu?

Są takie sytuacje, w których prowadzenie postępowania cywilnego jest niemożliwe. W takim przypadku złożenie w sądzie pozwu lub wniosku spowoduje odrzucenie ich przez sąd.

Sąd ma prawo odrzucić pozew, gdy:

  • sprawa o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami jest już w toku albo została prawomocnie osądzona (por. art. 199 § 1 pkt 1 i 2 k.p.c.);
  • jedna ze stron nie ma zdolności sądowej albo gdy powód nie ma zdolności procesowej (czyli np. jest osobą niepełnoletnią, a nie działa za niego przedstawiciel ustawowy) albo jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej powodem zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie, zaś uchybienia te nie zostały uzupełnione (por. art. 199 § 1 pkt 3 i § 2 k.p.c.).

Co to jest pozew?

Pozew to pismo rozpoczynające postępowanie cywilne, w którym zawierasz swoje żądania względem strony przeciwnej.

To niezwykle ważne pismo procesowe, które radca prawny albo adwokat przygotowuje ze szczególną starannością. Przy obecnie obowiązujących przepisach proceduralnych istotne jest bowiem podniesienie wszystkich twierdzeń i dowodów dla ich poparcia już w treści pozwu. Błędy w tym zakresie mogą skutkować nawet utratą możliwości skutecznego dochodzenia swoich słusznych roszczeń.

Jak powinien wyglądać pozew?

Pozew musi się składać się z:

  • tytułu pisma (np. pozew o zapłatę, pozew o ustalenie nieważności umowy, wniosek o wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, wniosek o ubezwłasnowolnienie);
  • twoich danych jako powoda lub wnioskodawcy (imię, nazwisko, miejsce zamieszkania);
  • danych twojego przeciwnika (pozwanego) lub – jeżeli jesteś wnioskodawcą – dane uczestników (imię, nazwisko, miejsce zamieszkania);
  • oznaczenia sądu, do którego wnosisz pismo;
  • dokładnego określenia żądania, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenia wartości przedmiotu sporu (chyba że sprawa dotyczy oznaczonej kwoty pieniężnej);
  • uzasadnienia zawierającego przytoczenie faktów na poparcie żądania;
  • twojego podpisu, ewentualnie podpisu twojego pełnomocnika;
  • załączników (por. art. 126, 187, 511 k.p.c.).

Dla skutecznego wniesienia pozwu konieczne jest jego opłacenie. Najlepiej, jeśli dowód uiszczenia opłaty dołączymy już do pozwu lub wniosku.

Opublikowane przez Mecenaska

Adw. Danuta Knapik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji w Katowicach na kierunku Prawo, ukończyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach, aktualnie prowadzi Kancelarię Adwokacką w Bielsku Białej oraz uczęszcza na studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim o tematyce „Prawo w ochronie zdrowia”. Specjalistka z zakresu prawa cywilnego, prawa w ochronie zdrowia oraz prawa autorskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: