Konsekwencje kwarantanny na życie rodziny…#zostanwdomu!!!!

W związku z zagrożeniem wywołanym wirusem Covid 19 władze wielu państw wprowadziły kwarantannę, akcje #zostanwdomu zachęcają do wspólnego spędzania czasu z najbliższymi, pozamykane przedszkola, żłobki, szkoły, uniwersytety sprawiły ze jesteśmy niejako zmuszeni do wspólnego przesiadywania. Z dnia na dzień zmieniła się nasza codzienność, każdego dnia docierają do nas informacje o szerzącej się epidemi a co za tym idzie zakaz wychodzenia z mieszkań i domów staje się coraz bardziej realny, zaś kary grożące za złamanie zasad wyznaczonych przez rządzących odstraszają coraz skuteczniej.

Taki stan rzeczy utrzymuje się mniej więcej od 12 marca zaś jego koniec nie jest nam znany. Pojawiać się zaczyna pytanie co dalej, jak sobie radzić? Rodziny dotąd funkcjonowały normalnie, pracujący rodzic jechał do pracy na zmianę, dziecko uczęszczało do przedszkola… studenci chodzili na zajęcia- wspólne chwile były jedynie krotkotrwalą odskocznią każdego dnia. Czy ktokolwiek analizował jak te wszystkie rodziny poradzą sobie z kwarantanną? Czy wspólnie spędzanie kwarantanny bez możliwości wyjścia z domu, spotkania się ze znajomymi jest tak naprawdę wskazane i nie rodzi negatywnych konsekwencji?

Na rodziców prócz opieki nad dziećmi 24 h na dobę spadły obowiązki związane z edukacją, które wiążą się ze koniecznością odrabiania lekcji co jest dla nich nowością a zajęcia prowadzone online są niestety rzadkością… czy istnieje jakakolwiek forma wsparcia opiekuna? Czy taki stan rzeczy otworzy rodzicom oczy na fakt, że nasz system edukacji jest przestarzały a program nauczania nudny i zupełnie odrealniony od aktualnej technologi dostępnej dla każdego w tym również dzieci.

Powiem więcej czy ktoś przewidział, że część rodzin nie żyje razem? Co z kontaktami z dziećmi? Gdzie maja zamieszkać dzieci podczas pandemii, przy którym z rodziców pozostać? Jak postąpić w przypadku gdy ojciec bądź matka nagle maja uniemożliwione kontakty z dzieckiem? Czy rzeczywiście pozostaje jednemu z rodziców możliwość porozumiewania się z dzieckiem wyłącznie za pomocą środków masowego przekazu?

Co z opłatami za prywatne żłobki i przedszkola, w których opłaty miesięczne sięgają nieraz ponad 1.000 zł za dziecko? Czy przedszkola mają obowiązek obniżyć czesne? Czy powinny zapewnić zajęcia online?

Na powyżej opisane wątpliowosci postaram się Wam odpowiedzieć w kolejnych wpisach na blogu.

Opublikowane przez Mecenaska

Adw. Danuta Knapik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji w Katowicach na kierunku Prawo, ukończyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Katowicach, aktualnie prowadzi Kancelarię Adwokacką w Bielsku Białej oraz uczęszcza na studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim o tematyce „Prawo w ochronie zdrowia”. Specjalistka z zakresu prawa cywilnego, prawa w ochronie zdrowia oraz prawa autorskiego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: